Zvicër-SHBA do të zhvillojnë bisedime bilaterale në Gjenevë

Presidenti i SHBA Joe Biden do të takohet me Presidentin Zviceran Guy Parmelin dhe Ministrin e Jashtëm Ignazio Cassis përpara takimit të tij të pritur me Rusinë Vladimir Putin në Gjenevë.

Parmelin shkroi në Twitter të enjten se ai dhe kolegu i tij nga Këshilli Federal (organi ekzekutiv) do të takohen me Biden në Gjenevë.

Parmelin tha se ai priste të ndërtonte lidhje “shumë të ngushta” dhe “të shumta” bilaterale midis Zvicrës dhe SHBA.

Axhenda e bisedimeve të tyre nuk është zbuluar.

Gjatë udhëtimit të Biden në Evropë – udhëtimi i tij i parë jashtë shtetit si president – ai do të takohet gjithashtu me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në 14 qershor.

Por presidenti amerikan së pari do të takohet me kryeministrin britanik Boris Johnson në 10 qershor përpara se të marrë pjesë në samitin e G-7 në Cornwall, Mbretëri e Bashkuar.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi