Zbulohet koka prej mermeri 2 mijë vjeçare e perandorit të parë të Romës

Arkeologët kanë zbuluar kokën e një statuje 2 mijë vjeçare prej mermeri të perandorit të parë të Romës. Skulptura u zbulua gjatë restaurimit të mureve historike të qytetit të Isernias, të ndërtuara gjatë periudhës perandorake të Romës.

Një kokë që përshkruan perandorin Romak Augustus u zbulua javën e kaluar gjatë rinovimeve në muret historike të qytetit të Isernia

Ai u identifikua si Perandori Augustus nga modeli i flokëve dhe tiparet e tij të veçanta. Busti nuk është i rrallë pasi dhjetra statuja, buste dhe monedha të Augustit janë zbuluar nga koha romake.

Arkeologët e identifikuan figurën si Augustus për shkak të modelit të saj të flokëve 'bishti i dallëndyshe', veshëve të dalë dhe flokëve si presje.

Koka prej 35 centimetrash ka të ngjarë të jetë shkëputur nga një statujë që ishte më shumë se 2 metra. Isernia, e njohur si Aesernia në botën antike, ishte shtëpia e një popullit të quajtur Samnites.

Më vonë u bë një koloni romake. Qyteti u shkatërrua pjesërisht gjatë Luftës së Dytë Botërore por u rindërtua.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi