Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Arrest me burg për Arbër Paplekën, detyrim paraqitje të tjerët

Gjykata ka dhënë masën Arrest me burg për Arbër Paplekën, dhe detyrim paraqitje të tjerët për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në 21 prill në Elbasan.

Arbër Paplekaj i dyshuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit ka mbërritur i pari sot në Gjykatën e Elbasanit nën masa të rrepta sigurie bashkë me të akuzuarit e tjerë.

Prokuroria e Elbasanit ka kërkuar burg për të gjithë të akuzuarit përfshirë dhe Arjan Hoxhën dhe ish specialët e RENEA-s apo ish-policët, por gjykata vendosi vetëm për Paplekaj.

Arbër Paplekaj akuzohet për vrasje, vrasje e mbetur në tentativë e punonjësve të policisë dhe heqje e lirisë me dhunë;

Arjan Hoxha, akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Pavlo Vuksani, akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Emiljan Prenga akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Julian Mataj akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Erald Guga akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Erjon Demushi akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Taulant Ymeri akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Roland Xhepa akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Nuredin Kasma akuzohet për heqje të lirisë me dhunë;

Eldjo Beko është arrestuar “në flagrancë”, akuzuar për pengim të hetimeve;

Nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Elbasan është shpallur në kërkim Klement Xhaferri, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave, mbetur në tentativë” dhe vijon puna intensive për kapjen e tij. Një tjetër i arrestuar në flagrancë është Eldjo Beko, për veprën penale “Veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës”.

Kujtojmë se ngjarja ndodhi pas një përplasje të grupeve të PS-PD, ku Paplekaj pjesë e strukturës së mbrojtjes së PD qëlloi për vdekje Xhuvanit dhe plagosi 4 të tjerë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi