29.5 C
Tirana

Von der Leyen-Mitsotakis: BE do të ndihmojë Greqinë të modernizojë hekurudhat e saj

Më datë:

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen deklaroi se ekspertët e hekurudhave do të udhëtojnë në Athinë pas katastrofës së trenit të javës së kaluar në Greqi që vrau 57 njerëz.

“Siguria hekurudhore është parësore”, shkroi sot von der Leyen në Twitter pasi foli me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Të dy diskutuan liderët shprehën mbështetje të mëtejshme teknike që BE mund t’i japë Greqisë për të modernizuar hekurudhat e saj dhe për të përmirësuar sigurinë e tyre’’.

Në Greqi, drejtuesi i stacionit të qytetit të Larisës është vënë në paraburgim për aksidentin, ndërsa punonjësit e hekurudhave në grevë vazhdojnë protestat e tyre.

Nëse shpallet fajtor për akuzat për vrasje nga pakujdesia, punonjësi i hekurudhës përballet me një dënim nga 10 vjet deri në burgim të përjetshëm.

‘’Punonjësi  i stacionit pranoi se kishte vendosur gabimisht një çelës që çoi në një përplasje ballore të një treni pasagjerësh ndërqytetës me një tren mallrash pranë Larisës’’, tha avokati i tij për transmetuesin publik grek ERT.

Ky aksident ishte aksidenti i trenit më i rëndë në historinë e Greqisë.

Shpërndarje

spot_imgspot_img

Më të fundit

Më shumë si kjo
Të ngjashme

GJKKO vendos masat e sigurisë për mjekët dhe personelin e Onkologjikut

GJKKO ka lënë në fuqi të njëjta masa sigurie,...

Reforma zgjedhore, Bardhi: Përpjekje për të hapur në maksimum listat e kandidatëve për deputetë

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi,...

SPAK çon në gjyq ish-kryebashkiakun e Lushnjës: Fatos Tushe fshehu pasurinë

SPAK ka mbyllur hetimet dhe ka çuar në gjyq...

Wisk në pronësi të Boeing pret që taksia e saj ajrore pa pilot të transportojë pasagjerë

Wisk Aero në pronësi të Boeing pret që taksia...