Vila me shtresa të paligjshme e Kolë Hysenajt shpallet monument kulture, ndërsa e Fishtës nuk restaurohet

Një vendim për restaurimin e vilës së Prokurorit Kolë Hysenaj në Korçë ka qenë objekt debati, pasi ky vendim është marrë në mënyrë klienteliste.

Vendimi është i vitit 2017 dhe është firmosur nga ministria Mirela Kumbaro.

Në lidhje me këtë ka shkruar edhe Jamarbër Malltezi, ku thekson se vila e Kolë Hysenajt është një ndërtim i paligjshëm dhe shpallet monument kulture ndërsa shtëpitë e Petro Markos apo Gjergj Fishtë nuk restaurohen.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi