Vdes David Crosby, pionieri i muzikës folk-rock

Muzikanti amerikan David Crosby, pionieri i muzikës folk-rock, i cili bashkëthemeloi edhe dy grupe rock me ndikim gjatë karrierës së tij, vdiq në moshën 81-vjeçare.

Kantautori fitoi famë në grupin folk-rock “The Byrds”, të cilit iu bashkua në vitin 1964 dhe bashkëpunoi në hitet kryesore, përfshirë një kopertinë të këngëve të Bob Dylan “Mr. Tambourine Man” dhe “Turn! Turn! Turn!” .

Menjëherë pasi u largua nga grupi në 1967, ai iu bashkua supergrupit “Crosby, Stills and Nash”, me Stephen Stills dhe Graham Nash, të cilët më vonë shtuan Neil Young.

Gjatë kohës së tij në grup ai shkroi “Guinnevere”, “Almost Cut My Hair”, “Long Time Gone”, “Delta” dhe “Deja Vu”.

Crosby u fut dy herë në “Rock and Roll Hall of Fame” për rolin e tij në të dy grupet.

Këngëtari i “Beach Boys”, Brian Wilson shkroi në Twitter se “nuk di çfarë të them tjetër përveç se jam zemërthyer kur dëgjoj për David Crosby. David ishte një talent i pabesueshëm – një këngëtar dhe kompozitor kaq i madh. Dhe një person i mrekullueshëm”.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi