Vdes Andy Rourke, basisti i grupit ”The Smiths”

Basisti i njohur i grupit “The Smiths”, Andy Rourke, ka vdekur në moshën 59-vjeçare, njoftoi ish-kolegu i tij i grupit, Johnny Marr.

Një postim në llogarinë e Marr në Twitter tha sot në mëngjes se “me pikëllim të thellë njoftojmë ndarjen nga jeta të Andy Rourke pas një kanceri pankreatik”.

“Andi do të mbahet mend si një shpirt i sjellshëm dhe i bukur nga ata që e njohën dhe si një muzikant jashtëzakonisht i talentuar nga fansat e muzikës”, shtoi ai.

Me formacionin origjinal të përbërë nga Rourke, Morrissey, Marr dhe Mike Joyce, ”The Smiths” patën një varg hitesh në vitet 1980 me këngë si “Heaven Knows I’m Miserable Now” dhe “Girlfriend In A Coma”.

Grupi u nda në vitin 1987.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi