Vaksina antiCovid e ‘AstraZeneca’, bëhet e treta që fillon provat e Fazës 3 në SHBA

Prodhuesi britanik i ilaçeve, kompania  AstraZeneca tha të hënën se ka filluar provat e Fazës 3 të vaksinës eksperimentale të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, duke u bërë kompania e tretë që fillon provat në fazën e vonë të vaksinës Covid-19.

Vaksina, e zhvilluar në partneritet me Universitetin e Oksfordit, ka mbështetjen e qeverisë federale të SHBA. Rivalët Moderna dhe Pfizer / BioNTec tashmë janë në proces të provave të Fazës 3, gjithashtu me financim të qeverisë federale.

AstraZeneca’ tha se faza 3 ka përfshirë rreth 30 mijë vullnetarë të rritur, nga mosha 18 vjeç, nga grupe të ndryshme raciale, etnike dhe gjeografike të cilët janë të shëndetshëm ose kanë kushte të qëndrueshme themelore mjekësore, përfshirë ata që jetojnë me HIV dhe që janë në rrezik të rritur të infektimit nga SARS. -CoV-2

Pjesëmarrësit në testime do të marrin dy doza aktive vaksine ose placebo, 4 javë larg nga njëra tjetra. Aktualisht, provat e Fazës 3 të vaksinës së AstraZeneca po kryhen në Britani, Brazil dhe Afrikën e Jugut dhe janë planifikuar gjithashtu për Japoninë dhe Rusinë.

AstraZeneca thotë se synon të regjistrojë më shumë se 50,000 vullnetarë në mbarë botën, duke përfshirë 30,000 në SHBA, si dhe pjesëmarrës në Amerikën Latine, Azi, Europë dhe Afrikë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi