Ussuri, plazhi i xhamit në Rusi: si e korrigjoi koha një gafë njerëzore

Janë miliona copa të rrumbullakosura prej xhami që e bëjnë plazhin Ussuri pranë Vladivostokut, në lindje të Rusisë, si një vend të rrallë e magjepsës.

Është një plazh i krijuar nga një pandjeshmëri njerëzore ndaj natyrës.

Në kohën e Bashkimit Sovjetik, kjo plazh shërbeu si një depo mbeturinash qelqi, qeramike dhe porcelani. Por për vite me radhë, deti e shndërroi atë masë në guralecë me ngjyrë dhe plasi nga një landfill, nisi të marrë pamjen një vendi të çuditshëm e tërheqës.

Ky plazh është sot ndër më popullorët në Rusi, për banorët vendas dhe turistët. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi