U gjet i pajetë në vaskë, mister shkaku, hetime shtesë për vdekjen e aktorit të njohur, Matthew Perry

Ngelet ende mister shkaku i vdekjes së aktorit Matthew Perry në rezidencën e tij të shtunën, ngjarje për të cilën do të kërkohen hapa shtesë hetimi nga zyra e Ekzaminuesit Mjekësor të Qarkut të Los Anxhelosit përpara se të arrihet një përfundim, sipas të dhënave nga agjencia. “Në rastet kur shkaku i vdekjes nuk mund të përcaktohet në kohën e autopsisë, do të lëshohet një certifikatë e shtyrë deri në përfundimin e hetimeve shtesë,” sipas udhëzimeve të mjekut të LA.

Një autopsi është kryer, por ekzaminuesit janë në pritje të rezultateve të raporteve toksikologjike në mënyrë që të përcaktojnë shkakun e vdekjes së Perry, tha zyra e ekzaminuesit mjekësor për CNN të dielën. Raporte të tilla mund të duhen javë për t’u përfunduar. Hetuesit po planifikojnë të përdorin raportet toksikologjike për të përcaktuar nëse ndonjë substancë e huaj mund të ketë kontribuar në vdekjen e Perry.

Divizioni i Grabitjes-Vrasjeve të Departamentit të Policisë së Los Anxhelosit po heton vdekjen e Perry-t, por një burim i zbatimit të ligjit tha për CNN se nuk dyshohet për ndonjë lojë të keqe. Të dielën, të dhënat e ekspertit mjekësor treguan se eshtrat e aktorit ishin gati për t’u dërguar tek të afërmit e tij. Zëdhënësi i Departamentit të Zjarrfikësve të Los Anxhelosit, Brian Humphrey i tha CNN se një telefonatë 911 erdhi të shtunën në orën 16:07 për një emergjencë shpëtimi. LAPD u përgjigj në 4:10 pasdite. Perry, 54 vjeç, u gjet i papërgjegjshëm në vaskën e tij të nxehtë, shkruan Los Angeles Times, duke cituar burime të zbatimit të ligjit.

Prindërit e Perry-t, John Bennett Perry dhe Suzanne Morrison, së bashku me njerkun e tij, korrespondentin e “Dateline”, Keith Morrison, u panë duke mbërritur në shtëpinë e aktorit të shtunën mbrëma mes reagimit të policisë. Të dielën, familja e Perry-t lëshoi një deklaratë për revistën People duke thënë se ata ishin “zemërthyer nga humbja tragjike e djalit dhe vëllait tonë të dashur”. “Matthew solli kaq shumë gëzim në botë, si aktor dhe mik”, thuhet në deklaratë. “Ju të gjithë kishit shumë rëndësi për të dhe ne e vlerësojmë këtë mbështetje.”

Perry ishte i sinqertë në lidhje me betejat e tij. Ai foli për shërimin nga varësia dhe përkushtimin e tij për të ndihmuar të tjerët në kujtimet e tij, “Miqtë, të dashuruarit dhe gjëja e tmerrshme e madhe: Një kujtim”, të cilin e publikoi në nëntor 2022. “Gjëja më e mirë për mua, është se nëse dikush vjen tek unë dhe më thotë, ‘Nuk mund të ndaloj së piri, a mund të më ndihmosh?’ Unë mund të them ‘po’ dhe ta ndjek dhe ta bëj,” tha ai. ndërsa u shfaq në podcast “Q With Tom Power” vitin e kaluar për të diskutuar mbi librin e tij. Perry vazhdoi duke thënë se ai dëshironte të kujtohej “si dikush që jetoi mirë dhe ishte një kërkues” dhe se “gjëja e tij kryesore është se ai dëshiron të ndihmojë njerëzit”.
Perry po luftonte me varësinë në kulmin e karrierës së tij në “Friends” dhe tha gjatë intervistës se për shkak të kësaj, ai nuk ishte në gjendje ta shikonte shfaqjen. Jennifer Aniston, Lisa Kudroë, Courteney Cox, David Schwimmer dhe Matt LeBlanc luajtën së bashku me Perry në “Friends”, i cili u shfaq nga 1994 deri në 2004. Aktorët nuk kanë komentuar ende për vdekjen e Perry. Të dielën, bashkë-krijuesit e “Friends” Marta Kauffman dhe David Crane dhe producenti ekzekutiv Kevin Bright lëshuan një deklaratë për CNN, duke thënë se ata ishin “të tronditur dhe thellësisht të pikëlluar nga humbja e mikut tonë të dashur Matthew”. “Duket ende e pamundur. Gjithçka që mund të themi është se ndihemi të bekuar që e kemi pasur si pjesë të jetës sonë”, thuhet në deklaratën e tyre. “Ai ishte një talent i shkëlqyer. Është një klishe të thuash që një aktor e bën një rol të tijin, por në rastin e Matthew, nuk ka fjalë më të vërteta. Që nga dita kur e dëgjuam për herë të parë të mishëronte rolin e Chandler Bing, nuk kishte njeri tjetër për ne.”

Deklarata shtoi: “Ne gjithmonë do të vlerësojmë gëzimin, dritën, inteligjencën verbuese që ai solli në çdo moment – jo vetëm në punën e tij, por edhe në jetë. Ai ishte gjithmonë personi më qesharak në dhomë. Për më tepër, ai ishte më i ëmbla, me një zemër dhuruese dhe vetëmohuese…Ai është me të vërtetë personi ku janë thyer zemrat tona.”.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi