Tri arsye për të përdorur qumështin e kokosit në rutinën tuaj të bukurisë

Është një nga përbërësit natyralë më të njohur dhe efektivë në botën e bukurisë, pasi është ideal për të gjitha llojet e lëkurës. Qumështi kokosit përmban vajra të shëndetshme dhe antioksidantë, duke siguruar lëkurën tuaj me një seri të përfitimeve lëkurës miqësore që ju mund të mësoni duke lexuar më poshtë.

Pastron

Ashtu si vaji i kokosit, qumështi i kokosit funksionon si një pastrues efektiv për të hequr papastërtitë dhe mbeturinat nga poret, ndërsa ushqen lëkurën tuaj gjatë procesit të pastrimit.

Hidraton

Qumështi i kokosit është një produkt super hidratues për lëkurën, pasi është i dendur në lëndë ushqyese dhe yndyra e tij ndihmon në normalizimin e qelizave të lëkurës, duke “kyçur” kështu hidratimin e saj. Për shkak të kësaj, ju shpesh do të gjeni qumështin e kokosit si një përbërës të etiketuar në kremrat hidratues ideal për lëkurën e thatë.

Qetëson acarimin

Qumështi i kokosit është jashtëzakonisht i dobishëm kur lëkura juaj është e irrituar dhe e skuqur. Dihet që ka veti qetësuese dhe hidratuese që e lënë lëkurën të butë dhe të butë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi