Tragjedi në Iran, avioni me 66 persona në bord rrëzohet në mes të fluturimit

Aeroplani iranian me 66 persona në bord u rrëzua pranë qytetit të Semirom në provincën Isfahan të Iranit, sipas agjensisë së lajmeve Tasnim duke ju refreuar qendrës emergjente të Iranit. Aeroplani doli nga radarët nga mesi i rrugës mes Teheranit dhe Yasuj.

Aeroplani është një ATR 72, një avion ajror francez-italian me rreze të shkurtër. Modeli, i cili u paraqit në fund të viteve 1980, është i ri për aviatorët iranianë. Vendi nënshkroi një kontratë për të blerë 20 ATR 72 në 2016 me një opsion për 20 të tjerë dhe mori grupin e parë vitin e kaluar..

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi