Thaçi për vrasjen e vëllezërve Bytyqi: Drejtësia ndërkombëtare ka dështuar

Presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se drejtësia ndërkombëtare ka dështuar në ndëshkimin e krimeve që kanë kryer serbët në Kosovë.

Përmes një shkrimi në Facebook, Thaçi ka kujtuar 20 vjetorin e vrasjes së vëllezërve Bytyqi dhe ka theksuar se përgjegjësit vazhdojnë të jenë të lirë në Beograd.

Ai shtoi se “heshtja ndërkombëtare përballë këtyre krimeve nuk është në shërbim të drejtësisë dhe paqes, por në shërbim të kriminelëve”.

“U bënë 20 vjet nga vrasja e vëllezërve Bytyqi dhe përgjegjësit e këtij krimi vazhdojnë të jenë të lirë në Beograd, duke udhëhequr institucione dhe duke u dekoruar nga shteti serb. Drejtësia ndërkombëtare ka dështuar në ndëshkimin e krimeve serbe në Kosovë: të vrasësve të mbi 13 mijë civilëve shqiptarë, ndëshkimin e kriminelëve serbë që dhunuan mbi 20 mijë gra shqiptare, që vranë mbi 1300 fëmijë dhe kryen rreth 400 masakra anekënd Kosovës. Kriminelët serbë që i kryen këto krime, që bënë spastrim etnik, duke i larguar prej shtëpive të tyre mbi 1 milion shqiptarë, që kryen gjenocid mbi popullsinë e Kosovës, vazhdojnë të sillen lirshëm dhe janë tërësisht të amnistuar nga drejtësia ndërkombëtare. Kosova, qytetarët tanë, kërkojnë drejtësi. Heshtja ndërkombëtare përballë këtyre krimeve nuk është në shërbim të drejtësisë dhe paqes, por në shërbim të kriminelëve” ka shkruar Thaçi.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi