TË DY NË KASABA! Nga: Luan Sheshi

E ç’nuk folën e ç’nuk thanë,
Ujku,Dhelpra për Kasabanë…
Hidh e prit rrugës për pyell,
Për një lodër e për një fyell…
Në një tezgë seç u sulën,
Dhëmbët qeseve i’a ngulën…
Hëngrën mish,sa u zhdapën,
E harruan që vetë s’e kapën…
Stan me njerëz tutje-t’hu…
Të dy bashkë shkuan në dru…
Shumë më mirë qenë në male,
Mbretër në shkurre e kanale…
Se kështu është Kasabaja,
Kërcen prifti nga belaja…


/Drita Tv- Luan Sheshi: 7 shtator 2018/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Guterres: Populli i Arakanit nuk mund të bëhet viktimë e harruar

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres kritikoi politikën e "spastrimit etnik" që forcat e sigurisë së Mianmarit kanë zbatuar në...

Viktima e 2-të brenda 24 orëve në ujë,mbytet 75-vjeçari në Durrës

Është shënuar një tjetër viktimë në plazhet shqiptare, gjatë këtij sezoni turistik. Raportohet se një pushues i moshës 75-vjeçare është mbytur në plazhin e...

Brexit / BE dhe Britania pajtohen që të vazhdojnë bisedimet

Bashkimi Evropian ka thënë se negociatorët britanikë dhe ata të BE-së janë pajtuar për të vazhduar diskutimet...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...