Studimi i ri: Titaniku nuk mund të jetë fundosur nga një ajsberg

Një studim i ri ka treguar se dielli ka një bërthamë që digjet në miliona gradë, dhe shpesh në sipërfaqen e tij ka shpërthime diellore gjigante me madhësinë e Tokës ose edhe më të mëdha.

Në vetëm pak minuta ato valë nga shpërthimet diellore mund të mbërrijnë në Tokë dhe të shkaktojnë shumë probleme.

Këtu janë ngritur pyetje të reja rreth asaj që ndodhi me të vërtetë më 14 prill të vitit 1912, ku u fundos anija gjigante Titaniku.

Autorja e studimit Mila Zinkova thotë se nëse një shpërthim diellor është mjaft i fortë, ai mund të shtrembërojë fushën magnetike të Tokës dhe të shkaktojë kërdi me instrumente magnetike si busulla. Edhe sot, shpërthimet diellore ndërhyjnë në rrjetin elektrik dhe trafikun hapësinor.

Ajo shprehet se ndikimi në busulla ndikoi në koordinatat e raportuara në sinjalet e ndihmës.

“Oficeri i katërt i Titanikut Joseph Boxhall përpunoi pozicionin SOS të anijes. Ai nuk kishe dhënë pozicionin e saktë të anijes së Titanikut. Anija e shpëtimit Carpathia ka të ngjarë të ketë të njëjtin informacion të gabuar. Busullat mund të kishin qenë nën ndikimin e stuhisë gjeomagnetike derisa të arrinte varkat e shpëtimit”, shton Zinkova

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Të rrisim shkëmbimet tregtare”, Ilir Meta pret ambasadoren e re të Libanit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka takuar sot ambasadoren e re të Libanit në Shqipëri. Me një...

Rebelët nga Jemeni marrin përgjegjësinë për sulmin ndaj aeroportit në Arabinë Saudite

Grupi rebel Houthi nga Jemeni të premten në mëngjes ka njoftuar se ka qëlluar Aeroportin Ndërkombëtar Abha që ndodhet në pjesën jugore të Arabisë...

Edhe ky shtet europian do ta mbështes FSK-në

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës Rrustem Berisha priti në një vizitë zyrtare me ceremoni ushtarake ministren e Mbrojtjes së Francës, Genevieve Darrieussecq. Ministri...

Së fundi

“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit Muhammed, ka...

Mitsotakis flet për kufijtë detarë: E drejta për t’u zgjeruar me 12 milje në Jon nuk diskutohet apo kushtëzohet, më pas shkojmë në Hagë...

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për herë të parë në parlement lidhur me dakordësinë me Shqipërinë për të çuar në Hagë çështjen e kufijve detarë. Ai...