Smartphonët më të kërkuar në Zvicër?

Kur është fjala për «smartphone», atëherë zviceranët janë adhurues të “Apple” apo “Samsung”. Katër nga pesë telefona celularë janë nga dy gjigandët e teknologjisë nga SHBA-ja dhe Koreja e Jugut. Ky është rezultat i një studimi përfaqësues të krahasimit Comparis.

Me 41 për qind të tregut, “Apple” është markë më atraktive në Zvicër. “Samsung”, megjithatë, është prapa. Modelet e sapoardhur kinez “Huawei” ose markat tradicionale “Sony” dhe “Nokia” kanë shanse të vogla në mesin e përdoruesve zviceranë. Në fund të fundit, rreth nëntë nga dhjetë persona në Zvicër kanë një smartphone.

iPhone 7 në vendin e parë

“Ndërsa Zvicra gjithmonë ka pasur një përqindje të lartë të përdoruesve të iPhone, “Samsung” ishte në gjendje për të konsoliduar reputacionin e saj si një prodhues premium dhe me modelet e saj Galaxy S dominojnë tregun në zonën Android”, thotë Jean-Claude Frick, ekspert digjital nga Comparis.
Kështu, sistemi operativ Android gjithashtu në mënyrë të qartë merr pozitën mbizotëruese të tregut. Ndërsa iOS i Apple është instaluar vetëm në iPhone, pothuajse të gjithë smartphonët e tjerë janë të bazuara në Android.

Më shumë se një në dhjetë përdorues kanë një iPhone 7 ose 7 Plus. Në vendin e dytë janë vetëm Galaxy S7 dhe Samsung S7. Vendi i tretë shkoi për në iPhone 6 dhe 6 Plus.
Mesatarisht, zviceranët mbajnë smartfonin e tyre një deri në dy vjet. Kjo varet, sipas Comparis, ndër të tjera, me sistemin e abonimit. Të anketuarit mbi moshën 55 vjeç mbajnë telefonat e tyre celularë në mënyrë të konsiderueshme më gjatë se të rinjtë, mesatarisht së paku tre vjet.

Telefonat e mençur aktual iPhone 8 dhe 8 plus dhe modeli i luksit iPhone X nuk mund të përfshiheshin në anketë, sipas shërbimit të krahasimit, pasi ato nuk ishin në dispozicion në këtë kohë./Albinfo.ch/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi