“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra në rajonet Terter dhe Lachin.

Ministria e Mbrojtjes e Nago-Karabak tha diçka e tillë ishte “dezinformim” dhe tha se forcat Azerbajxhanit kishin filluar një sulm me raketa ndaj pozicioneve ushtarake armene në anën veri-lindore në vijën e kontaktit, shkruajnë mediat e huaja.

Shtetet e Bashkuara të dielën thanë se një armëpushim i ri humanitar do të hyjë në fuqi të hënën në konfliktin midis Azerbajxhanit dhe Armenisë rreth enklavës së Nago-Karabakut, edhe kur luftimet e reja shpërthyen midis të dy palëve.

Armëpushimi i fundit do të hyjë në fuqi në 8 të mëngjesit me kohën lokale (12 e mëngjesit EDT) në 26 tetor, thanë Departamenti i Shtetit i SHBA dhe qeveritë e Azerbajxhanit dhe Armenisë në një deklaratë të përbashkët.

“Urime Kryeministrit Armen Nikoll Pashinyan dhe Presidentit Azerbajxhanas Ilham Aliyev, të cilët sapo ranë dakord t’i përmbahen një armëpushimi të efektshëm në mesnatë. Shumë jetë do të shpëtohen, ”shkroi Presidenti i SHBA Donald Trump në Tëitter.

Njoftimi erdhi pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo zhvilloi takime të ndara me ministrat e Jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit në Uashington të premten.

“Këto takime u bashkuan nga bashkëkryetarët e Grupit të Minskut të OSBE-së, të formuar për të ndërmjetësuar konfliktin dhe të udhëhequr nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat i përshkruanin ato si” diskutime intensive “mbi armëpushimin dhe fillimin e bisedimeve elementet e një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Angli: çertifikohet klubi i parë i futbollit në botë që nuk ndot mjedisin

    Forest Green Rovers, ekip që luan në Ligën e 4-të angleze, bëhet skuadra e parë e futbollit profesionist në botë që merr një certifikatë nga...

Albin Kurti: ja 5 pikat për dialogun me Serbinë

Ndërsa pushtetarët i bëjnë thirrje opozitës që të përfshihet në dialog me Serbinë, kryevetëvendosësi Albin Kurti ka dalë me 5 pika për çështjen në...

Policia survejon kreun e PD? Basha mbledh zyrtarët e PD

    Partia Demokratike njofton se Lulzim Basha ka mbledhur drejtuesit e PD dhe të grupit parlamentar.  Mësohet se kjo mbledhje është kërkuar nga Basha pas lajmeve...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...