Shërbimet sekrete amerikane: Kina po përdor studentët si spiunë për t’iu vjedhur sekretet

Në gusht të vitit 2015, një student i inxhinierisë në Çikago dërgoi një email tek një shtetas kinez me titullin “”Pyetjet e testit afatmesëm”.

Më shumë se dy vjet më vonë, emaili do të paraqitej në një hetim të FBI-së në Rajonin Jugor të Ohajos, ku përfshihej një oficer i dyshuar kinez i inteligjencës, për të cilin autoritetet besonin se po përpiqej të merrte informacion teknik nga një kontraktues mbrojtës,

Hetuesit morën shënime për këtë rast.

Ata identifikuan autorin e email-it si Ji Chaoqun, një student kinez i cili do të rekrutohej në Rezervën e Ushtrisë Amerikane.

Emaili i tij, thonë ata, nuk kishte të bënte me provimet.

Në vend të kësaj, në drejtimin e një zyrtari të nivelit të lartë të inteligjencës kineze, Ji thuhet se i bashkëngjiti një sfond raportit mbi tetë individë me bazë në SHBA, të cilët Pekini mund të synonte për rekrutim potencial si spiunë, sipas një ankese kriminale federale.

Tetë kinezët me nënshtetësi amerikane që kanë ardhur nga Tajvani ose Kina, kanë punuar në shkencë dhe teknologji.

Shtatë prej tyre kishin punuar ose kishin dalë në pension nga kontraktorët amerikanë të mbrojtjes.

Pala amerikane thotë se të gjithë ata u perceptuan si objektiva për një formë të re të spiunazhit që Kina ka ndjekur në mënyrë agresive për të fituar një luftë të heshtur kundër SHBA-ve për informacion dhe ndikim global.

Ji u arrestua në shtator të vitit të kaluar, i akuzuar se vepronte si “agjent i paligjshëm” në drejtimin e një “zyrtari të nivelit të lartë të inteligjencës” të një departamenti provincial të Ministrisë së Sigurisë Shtetërore, agjencisë më të lartë të spiunazhit të Kinës, tha Departamenti i Drejtësisë në atë kohë.

Ai ishte akuzuar zyrtarisht nga një juri e madhe më 24 janar.

Ji u paraqit në gjykatën federale në Çikago të premten dhe u deklarua i pafajshëm, sipas një zëdhënës të zyrës së avokatit amerikan në Çikago, Joseph Fitzpatrick, shkruan Klan Kosova. Ai do të paraqitet në gjyq më 26 shkurt dhe do të mbetet në paraburgim deri atëherë, tha Fitzpatrick.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi