Shengeni ballkanik, reagon Basha: Dështimi me integrimin europian s’mund të zëvendësohet nga propaganda e një autokrati të korruptuar

Kryetari i PD Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me atë që njihet si “Mini-shengeni ballkanik”.

Basha thekson se dështimi me integrimin europian nuk mund të zëvendësohet nga propaganda anti-europiane e një autokrati të korruptuar, shkaktar i prapambetjes ekonomike dhe varfërimit të qytetarëve shqiptarë.

“Dështimi me integrimin europian nuk mund të zëvendësohet nga propaganda anti-europiane e një autokrati të korruptuar, shkaktar i prapambetjes ekonomike dhe varfërimit të qytetarëve shqiptarë. Ka ardhur koha që Shqipëria të nxjerrë në dritë potencialin e saj të vërtetë”, tha Basha.

Basha shprehet po ashtu se parakushte për lëvizjen e lirë janë demokracia, sundimi i ligjit dhe garantimi i të drejtave dhe lirive themelore të njeriut.

“Lëvizja e lirë e njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit është thelbi i integrimit europian dhe Europës së bashkuar. Parakushte për lëvizjen e lirë janë demokracia, sundimi i ligjit dhe garantimi i të drejtave dhe lirive themelore të njeriut”, shkruan Basha.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Diplomati malazez: Dialogu Kosovë-Serbi të përfundojë me marrëveshje për njohje reciproke

Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Srdjan Darmanoviç, ka deklaruar se marrëdhëniet e mira fqinjësore mund të na dërgojnë drejt integrimit në BE. Diplomati...

Washington Post: Mijëra studentë në protestë kundër tarifave

Protesta e studentëve në Tiranë ka marrë jehonë ndërkombëtare, e një prej tyre që raporton ngjarjen është edhe Washington Post. “Studentët e universitetit publik po...

Farmacitë nuk rimbursohen prej katër muajsh: “Do dalim në protestë”

Farmacistë lajmërojnë se do të dalin në proteste për shkak se prej kater muajsh nuk po marrin rimbursimin e ilaçeve të shitura. Ndonëse fondet e...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...