SHBA reagon pas vendimit të Serbisë për ndalimin e karateistëve të Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Greg Delawie, ka reaguar pas vendimit të Serbisë për ndalimin e pjesëmarrjes së karateistëve kosovarë në kampionatin europian.
 
Delawie përmes një postimi në Twitter shkruan se normalizimi i raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit duhet t’u sigurojë atletëve, pavarësisht nga nacionaliteti i tyre të marrin lirshëm pjesë në gara ndërkombëtare.
Ky është postimi i plotë i Ambasadorit Delaëie në Twitter:

“Normalizimi i raporteve, më e pakta duhet të nënkuptoj që atletët e rinj, pavarësisht nga etniteti i tyre, të marrin lirshëm pjesë në gara ndërkombëtare. I pikërlluar ta shoh që andërrat e tyre po shkatërrohen nga politikat ndërkombëtare ndaj të cilave ata nuk kanë kontroll”./kOSOVA pOST/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi