Samsung thotë se shitjet e serisë S23 po tejkalojnë atë të S22

Shitjet e smartfonit kryesor Galaxy S23 të Samsung kanë tejkaluar S22 të vitit të kaluar në një periudhë krahasuese me shumicën e blerësve që kanë zgjedhur versionin më të shtrenjtë të pajisjes, tha për CNBC një ekzekutiv në gjigantin e teknologjisë koreano-jugor.

Samsung lansoi Galaxy S23 këtë muaj. Seria përmban tre modele: standardin S23, një S23+ pak më të shtrenjtë dhe S23 Ultra më të mirë. S23 Ultra fillon nga 1,200 dollarë, transmeton Telegrafi.

Patrick Chomet, nënkryetar ekzekutiv në Samsung Electronics, tha për CNBC në një intervistë se në krahasim me vitin e kaluar, shitjet e S23 janë shumë më të mira deri më tani sesa S22. S23 doli në shitje më 17 shkurt.

Chomet shtoi se Samsung është angazhuar për “rritje dyshifrore” në segmentin premium të telefonave inteligjentë në vitin 2023, i cili përfshin serinë Galaxy S23, por edhe telefonat e tij të fundit të palosshëm, të cilët u lansuan vitin e kaluar.

“Pra, jemi në segmentin premium, pavarësisht mjedisit të vështirë ekonomik, ne shohim një mundësi të qëndrueshme për ne. Dhe arsyeja është se ne jemi shumë konkurrues, sepse kemi sjellë shumë risi në atë segment”, tha Chomet në një intervistë në Kongresin Botëror Mobile në Barcelonë të hënën.

Chomet zbuloi se versioni më i shtrenjtë i telefonave kryesorë – S23 Ultra – përbënte rreth 60 për qind të para-porositjeve globale S23.

Shitjet fillestare të S23 do të jenë një lajm i mirëpritur për Samsung, i cili pati një vit të vështirë në tregun e smartfonëve në vitin 2022. Dërgesat e përgjithshme të smartfonëve vitin e kaluar shënuan vitin e tyre më të keq që nga viti 2013, sipas firmës kërkimore IDC

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi