Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020.

Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga viti i kaluar në 10,9 miliardë dollarë, ndërsa fitimi i saj neto u rrit në 8,2 miliardë dollarë.

Shitjet u rritën me 8% në 59 miliardë dollarë, më mirë se 57 miliardë dollarë të pritura nga analistët e anketuar nga Thomson Reuters.

Kjo është shifra më e lartë tremujore e të ardhurave ndonjëherë për gjigantin elektronik Korean, i cili thotë se ishte në gjendje të përmbushte një rritje të kërkesës së klientit pas pandemisë COVID-19.

“Edhe pse pandemia COVID-19 vazhdon në të gjithë botën, rihapja e ekonomive kryesore çoi në një rritje të konsiderueshme të kërkesës së konsumatorit”, thotë Samsung në një deklaratë.

“Samsung Electronics ishte në gjendje të përgjigjej në mënyrë agresive përmes menaxhimit fleksibël të zinxhirit të furnizimit global, duke raportuar të ardhurat e saj më të larta tremujore”.

Samsung thotë se një rritje e kërkesës për telefona inteligjentë ndihmoi në nxitjen e shifrave të të ardhurave, ndërsa fitimi operativ pa 59 për qind rritje nga viti në vit që kompania vendos për shitje më të forta si të çipave, ashtu edhe të produkteve të konsumit. Një pjesë e kërcimit të shitjes së çipave ishte për shkak të Huawei, i cili ka sanksione nga SHBA-të.

Vlen të përmendet se ndërsa Samsung lançoi disa telefona në tremujorin e mëparshëm, duke përfshirë linjën Galaxy Note 20, Galaxy Z Fold 2 dhe Galaxy Z Flip 5G.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ronaldo nuk shkon në “Bernabeu”, vetëm Messi në finalen e Libertadoresit

“Santiago Bernabeu” do të jetë stadiumi që do të presë ndeshjen e dytë të finales së Kupës së Libertadores, mes River Plate dhe Boca...

Turqia përsërit kërkesën për ekstradimin e kreut të FETO-s nga SHBA

Ministri i Drejtësisë së Turqisë, Abdulhamit Gul përsëriti kërkesën për ekstradimin e udhëheqësit të organizatës terroriste FETO Fetullah Gulen, i cili strehohet në SHBA. Gul...

Gomonia me 6.7 mln euro kanabis e bllokuar në Greqi u nis nga Vlora, aksioni që i ndërpreu rrugën për në Turqi

Detaje të reja publikohen në lidhje me gomonen e gjetur më 8 tetor nga policia kufitare e Githios me 20 çanta me rreth 1.2...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...