Rita Ora hap arkivat, publikon video nga fëmijëria: Nuk mund të justifikohemi nga ngjyra e lëkurës

Këngëtarja shqiptare Rita Ora së fundmi ka hapur arkivat dhe ka publikuar një video nga fëmijëria e saj, ku bashkangjitur postimit zbuloi dhe periudhën e vështirë që kaloi kur prindërit e saj emigruan nga Kosova drejt Anglisë për një jetesë më të mirë.

Ndër të tjera, ajo tregoi se është paragjykuar si refugjate nga bashkëmoshatarët e saj, ndërsa jep dhe një mesazh për qytetarët: Ne nuk mund të justifikohemi nga ngjyra e lëkurës sonë ose nga jemi, ne jemi një racë. Raca njerëzore.

“Përshëndetje . Unë mendoj se arsyeja e këtij postimi është t’ju tregoj juve kur isha e vogël verën e korrikut 1994. Unë mendoj se thjesht u ndjeva e lirë duke parë këtë dhe doja ta ndaja. Pse e kam dashur aq shumë kamerën!

Edhe si fëmijë! Shpresoj se kjo ju bën të buzëqeshni, thjesht shikoni një jetë të një fëmije të ri pa kujdes.

Kjo është ajo që të gjithë e meritojnë, e bardhë, e zezë, portokalli, e gjelbër, çdo ngjyrë që i vini emrin! Një refugjat, një shans për të pasur një jetë të mirë dhe një mundësi për të qenë të lumtur.

Gjërat e thjeshta të të ndjerit i sigurt duke shkuar në një park dhe duke ngrënë një akullore, duke qenë një fëmijë i lirë. Këto janë kujtimet që ne i vlerësojmë.

Ky është momenti që na ndërton neve që bëhemi të rritur, le t’iu japim njerëzve një mjedis të jashtëzakonshëm për të qenë fëmijë brenda dhe të rriten. Kur prindërit e mi vendosën të transferohen në Angli nga Kosova ishte e vështirë.

Mbaj mend që duhej të shihja dhe të dëshmoja disa gjëra vetëm kështu që unë të mund të futesha brenda, vetëm në mënyrë që vajza refugjate të mund të luante me vajzat në lojën me litar në sheshin e lojërave (kjo është ajo që kam përdorur për të thirrur atë!), Por kur isha në atë park isha e lirë.

Racizmi, si trajtohen emigrantët, refugjatët! Ne nuk mund të justifikohemi nga ngjyra e lëkurës sonë ose nga jemi, ne jemi një racë. Raca njerëzore. Sidoqoftë ju dua juve djem që jeni dy më të vlefshmit e mi.

Shpresoj të buzëqeshni sot. Jepuni fëmijëve një vend ku të ndjehen të lirë. Faleminderit. E juaja përgjithmonë Rita”- ka shkruar këngëtarja.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi