Reshjet e mëdha të shiut pritet të vazhdojnë deri të enjten

Zyra Federale e Meteorologjisë (MeteoSchweiz) lëshoi paralajmërime për reshje të mëdha shiu dhe paralajmërim përmbytjesh për pjesën më të madhe të Zvicrës për 24 orët e ardhshme, që ka të ngjarë të vazhdojë deri të enjten të paktën, shkruajnë mediat zvicerane.

Kjo është situata tani në disa pjesë të vendit:

Cyrihu

Së bashku me shiun, erërat e dhunshme të erës që tejkalojnë 100 km / orë kanë shkaktuar përmbytje, thyer dhe çrrënjosur pemë dhe dëme të tjera në të gjithë qytetin dhe kantonin.

Në mes të dy dhe tre centimetrave të shiut ranë mbi disa komunitete brenda 10 minutash.

Rrugë të shumta u mbyllën ndërsa shërbimet e shpëtimit kryen qindra ndërhyrje në qytet dhe zonat periferike.

Gjenevë

Të martën në mëngjes, shërbimet e urgjencës bllokuan hyrjen në brigjet e Arve, ndërsa shirat bënë që niveli i lumit të fryhej dhe të mbante shumë mbeturina. Niveli i Rhône, si dhe Liqeni i Gjenevës, është rritur gjithashtu ndjeshëm, duke shkaktuar shqetësime të përmbytjeve.

Vaud

Shiu shkaktoi ngritjen e hekurave të kanalizimeve, së bashku me rrëshqitjet e tokës dhe pemët e shumta të rëna në të gjithë kantonin. Disa tunele nëntokësore për këmbësorë u përmbytën gjithashtu.

Bern

Shtrëngatat u shoqëruan në disa zona nga breshëri të mëdha.

Sidoqoftë, shqetësimi kryesor në kanton është niveli i lartë dhe akoma në rritje i ujit në lumin Aar dhe disa liqene. Për shembull, niveli në Liqenin Biel / Bienne u rrit me gati gjysmë metri deri të martën në mëngjes dhe është akoma në rritje.

Valais

Shirat e dendur e ngopën tokën aq shumë sa që shirat e mëtejshëm të rëndë mund të shkaktonin rrëshqitje të dherave dhe vërshime lumenjsh përgjatë Rhône si dhe luginave të afërta.

Jura

Së bashku me një numër fshatrash të përmbytur, stuhia e madhe dhe shtrëngatat gjithashtu “shkatërruan” pjesë të mëdha të pyjeve përreth Shën Ursanne.

Shiu, krahu dhe përmbytja në mënyrë të pashmangshme po shkaktojnë ndërprerje dhe shqetësime në shumë linja të rrjetit të Hekurudhave Federale Zvicerane (SBB).

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi