Ratifikimi, parlamenti grek nis diskutimin për pranimin e Maqedonisë në NATO

 

Mediat raportojnë se ratifikimi duket të jetë i garantuar, nëse gjithçka shkon mirë, Greqia do të jetë e para që do të ratifikojë protokollin

Parlamenti grek filloi këtë të premte diskutimin nbi protokollin e pranimit të Maqedonisë në NATO, të nënshkruar të mërkurën.

Ratifikimi i protokollit, të cilin Maqedonia dhe 29 anëtarë të NATO-s ë nënshkruan të mërkurën, duhet të jetë i garantuar me anë të ratifikimit, siç shkruajnë sipas mediat greke.

Nëse gjithçka shkon siç parashikohet, Greqia do të jetë simbolikisht vendi i parë i NATO-s që do të ratifikojë protokollin e pranimit.

Maqedonia do të bashkohet plotësisht me aleancën ushtarake kur të gjitha vendet të ratifikojnë protokollin.

Procesi i ratifikimit të protokolleve të pranimit në shtetet anëtare duhet të zgjasë afërsisht një vit. Nisja është që nga Greqia. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi