Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit të largohen nga vendi.

Protestuesit kërkojnë masa të shumta për të kufizuar korrupsionin dhe kërkojnë ndryshime në stilin qeverisës i Kryeministrit Borisov, në krye të tre qeverive radhazi që nga viti 2009.

Protestuesit, të cilët kanë mbështetjen e rreth dy të tretave të popullsisë sipas sondazheve të fundit të opinioneve, duan që data e zgjedhjeve parlamentare të zhvendoset nga ajo e planifikuar në mars.

Në përgjigje të protestave, të cilat filluan në 9 korrik, Borisov propozoi reforma në kushtetutë të cilat janë mohuar nga protestuesit si një mjet për të mbajtur qeverinë e tij në pushtet deri në zgjedhjet e ardhshme.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Çmimi i naftës Brent rritet 2 për qind këtë javë

Çmimi i markës ndërkombëtare të naftës së papërpunuar, Brent, është rritur rreth 2 për qind si rezultat i kërcënimit të Iranit për t’i dhënë...

Makina del nga rruga, përplas 3 këmbësorë. Njëra gjen vdekjen e menjëhershme

Një aksident fatal është regjistruar mëngjesin e kësaj të premteje, rreth orës 9:20, në afërsi të liqenit në fshatin Mursi, mes Konispolit e Ksamilit. Një...

Beogradi diskuton ndarjen e Kosovës, Vulin: S’mund ta zgjidhin burokratët e BE këtë çështje

Në strategjinë e zgjerimit të publikuar nga Bashkimi Europian këtë të martë u konfirmuan zërat se Serbia dhe Mali i Zi janë dy vendet...

Së fundi

Lajmet dt:29/10/2020

https://youtu.be/uQFI3pi_XL4 DRITA TV LAJME LAJMET 29 10 2020 #Drita tv #lajme #edicion# informativ #YouTube Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta në lidhje me...

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e...