Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit të largohen nga vendi.

Protestuesit kërkojnë masa të shumta për të kufizuar korrupsionin dhe kërkojnë ndryshime në stilin qeverisës i Kryeministrit Borisov, në krye të tre qeverive radhazi që nga viti 2009.

Protestuesit, të cilët kanë mbështetjen e rreth dy të tretave të popullsisë sipas sondazheve të fundit të opinioneve, duan që data e zgjedhjeve parlamentare të zhvendoset nga ajo e planifikuar në mars.

Në përgjigje të protestave, të cilat filluan në 9 korrik, Borisov propozoi reforma në kushtetutë të cilat janë mohuar nga protestuesit si një mjet për të mbajtur qeverinë e tij në pushtet deri në zgjedhjet e ardhshme.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

MPJ i aprovon kërkesën Vuçiçit për të hyrë në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç pritet që më 9 shtator të vizitojë Kosovën. Kjo vizitë, pritet të ndodhë dy ditë pas takimit në Bruksel me...

Fugë për violençel e orkestër! Nga: Durim Çaça

por s’lë gjurmë një rimë në frymërimin e fjalës një burbuqe që çel përmbi trungun e frashërit sytë e shkruar të drerit shenja e dhëmbit t’leopardit shiu i rrushit të...

VIDEO/ Djegin goma dhe plehra në hyrje të qytetit, Berati nën pushtetin e tymit të zi dhe erës së keqe prej disa orësh

Qyteti muze, i mbrojtur nga UNESCO, ka disa orë nën pushtetin e tymit të zi dhe erës...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...