Piktura e pazakontë që pritet të shitet për një 40 milion dollarë

Një pikturë në dukje e thjeshtë nga Mark Rothko pritet të shitet për 40 milion dollarë në ankand. Ky punim, i quajtur “Pa titull” i realizuar me bojra vaji ishte piktura e parafundit e realizuar nga artisti para se të vdiste në 1970.

Sipas ekspertëve, kjo pjesë e artit modern, e zotëruar nga ‘Bunny’ Mellon deri në 2014, përmban tone të ndryshme blu të cilat ‘vezullojnë’ ndërsa kapin dritën, “duke përmbledhur frymën e veprës së jetës së tij”.

Puna e vajit në kanavacë 68ins me 54ins 'Untitled' (në foto) ishte piktura e parafundit e prodhuar nga artisti para se të bënte vetëvrasje në 1970

Piktura ishte në pronësi të koleksionistëve dhe filantropëve amerikanë Paul dhe Rachel ‘Bunny’ Mellon midis 1971 dhe 2014. Pastaj u shit përsëri nga shtëpia e ankandëve Sotheby’s në 2014.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi