Përfundon takimi Rama-Merkel në Berlin, çfarë u diskutua

Përfundon takimi i kryeministrit Edi Rama me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Samitin e Berlinit. Burime për “BalkanWeb” bëjnë me dije se në takim është diskutuar gjerësisht mbi ecurinë e reformës në drejtësi, procesin e integrimit të Shqipërisë në BE, pritshmëritë e qeverisë shqiptare për raportin e KE, rajonin si dhe dialogu Serbi-Kosovë. Më herët kancelarja Merkel takoi edhe kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev.

59305927 10156639767731523 6601961115930853376 N

Kujtojmë që liderët e Ballkanit Perëndimor janë  mbledhur sot në Berlin, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel dhe presidentit francez, Emmanuel Macron. Në Samit ndër të tjera do të vijojnë edhe diskutimet për raportet e ndërfqinjësisë dhe mundësitë e pajtimit, nga ku do të kërkohet vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi.

Merkel dhe Macron do të dëgjojnë nga udhëheqësit e Ballkanit këndvështrimet e tyre dhe propozimet sesi mund të avancojë dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kreu i OEK-ut i përgjigjet kryeministrit Haradinaj: Çështja e vizave lidhet ngushtë edhe me bizneset

Kreu i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi i është kundërpërgjigjur deklaratës së kryeministrit Ramush Haradinaj se Rukiqi është më mirë të merret me...

Landfilli në Sharrë “vjel” paratë publike e private, ja shifrat!

Me gjithë denoncimet e përsëritura, Kompania koncensionare e landfillit të Sharrës “Integrated Energy BV” vazhdon t’iu vjelë ndërtuesve taksën e fshehtë për dherat që...

Maqedoni, dorëzohet raporti për kontrollin mbi sistemin gjyqësor AKMIS

Ministria e Drejtësisë sot informoi se raporti për kontrollin e kryer mbi funksionalitetin e sistemit informatik dhe mbikëqyrjen mbi zbatimin e normave të Rregullores...

Së fundi

Lajmet dt:29/10/2020

https://youtu.be/uQFI3pi_XL4 DRITA TV LAJME LAJMET 29 10 2020 #Drita tv #lajme #edicion# informativ #YouTube Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta në lidhje me...

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e...