Operacioni “Dega e Ullirit”, neutralizohen 2.872 terroristë

 

 

Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) që nga fillimi i operacionit “Dega e Ullirit” në rajonin kufitar sirian Afrin kanë neutralizuar në total 2.872 terroristë.

Në një deklaratë nga Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë thuhet se vazhdojnë operacionet ajrore dhe tokësore për neutralizimin e terroristëve, anëtarë të organizatave terroriste PKK/KCK/PYD-YPG dhe DEASH.

Gjithashtu në deklaratë bëhet e ditur se ka arritur në 2.872 numri i terroristëve të neutralizuar që nga fillimi i operacionit e deri më tani.

Operacioni “Dega e Ullirit”, i cili ka filluar më 20 janar të vitit 2018, është ndërmarrë nga TSK në Afrin të Sirisë me qëllim për të vendosur siguri dhe stabilitet përgjatë kufijve të Turqisë dhe rajonit si dhe për të mbrojtur sirianët nga shtypja dhe mizoria e terroristëve.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi