Olaf Shcolz: Anëtarësimi i Ballkanit në BE është në interes të Gjermanisë

Kancelari gjerman Olaf Shcolz, ka deklaruar se anëtarësimi i Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Europian është në interes të Gjermanisë.

Këto deklarata Scholz i ka bërë para samitit njëditor të BE në Bruksel.

“Është në interesin toën gjerman dhe eruopian që pjesa tjetër e Ballkanit të bëhet pjesë e Bashkimit Europian”, ka thënë ai.

Solz vlerësoi vendimin e ministrave të brendshëm të vendeve anëtare të BE-së për të pranuar Kroacinë në zonën Shengen dhe shtoi se Bullgaria dhe Rumania gjithashtu duhet të lejohen të anëtarësohen.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi