Një anije kozmike misterioze amerikane: çfarë është X-37B?

Një anije kozmike misterioze, e cila përdor energjinë diellore për të lëvizur, po e përshkruan orbitën e planetit Tokë për 719 ditë. Cili është qëllimi i saj – nuk dihet, shkruan Science Alert.

Avioni njihet si X-37B. I takon ushtrisë amerikane. Ky është misioni i saj i pestë i quajtur Orbital Test Vehicle 5 (OTV-5). Nuk dihet dhe se cili është qëllimi i këtij misioni.

Misioni i fundit, i pestë, theu rekordin e një të mëparshmi kur anija kozmike u rrotulluar në orbitën rreth Tokës për 714 ditë, 20 orë e 42 minuta.

Ushtria amerikane nuk dëshiron të saktësojë se për çfarë bëhet fjalë. Ata flasin për misionin në terma të përgjithshëm.

X-37B dihet se është diçka si një version më i vogël i anijes hapësinore të NASA-s. Ushtria e Shteteve të Bashkuara ka të paktën dy avionë me energji diellore, prodhuar nga Boeing.

Eshtë e panjohur kur anija do të bjerë në Tokë. Por kur kjo të ndodhë, do të vazhdojë të lëvizë në rrota. Sipas ushtrisë, qëllimi kryesor është të eksplorojnë hapësirën me ndihmën e kësaj anijeje. Për më tepër, zyrtarët nuk kanë zbuluar detaje të tjera.

Disa argumentojnë se qëllimi është që të eksplorohet hapësira në bazë të së cilës Shtetet e Bashkuara do të zhvillonin armë të reja.

Anija fillimisht është krijuar për të qenë në gjendje të ciklohej rreth Tokës për 270 ditë. Por numri i ditëve gjatë të cilave lëviz është rritur ndjeshëm.

Detaje të tjera të X-37B nuk dihen, shkruan  Science Alert. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi