NASA: Ekuipazhi prej katër vetash largohet nga ISS pas vonesave

Pas rreth gjashtë muajsh në hapësirë ​​dhe disa nisjeve të vonuara, dy amerikanë, një astronaut rus dhe një astronaut japonez u larguan nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) me një kapsulë nga kompania hapësinore private e Elon Musk SpaceX, theksoi agjencia NASA.

”Katër udhëtarët hapësinorë ishin shkëputur nga ISS” dhe do të mbërrijnë në Tokë të dielën mbrëma”, deklaroi agjencia hapësinore amerikane.

Nisja e “Crew-5” – e përbërë nga astronautja e NASA-s Nicole Aunapu Mann, kolegu i saj Josh Cassada si dhe astronauti japonez Koichi Wakata dhe kozmonautja ruse Anna Kikina – ishte shtyrë disa herë për shkak të kushteve të motit. Fillimisht ata ishin planifikuar të largoheshin disa ditë më parë.

Crew-5 u nis në tetor nga kozmodromi Cape Canaveral, nisja e parë e përbashkët e astronautëve të NASA-s dhe një kozmonauti rus nga toka amerikane që nga fillimi i luftës së Rusisë me Ukrainën më shumë se një vit më parë.

Ende në bordin e ISS janë kozmonautët rusë Sergey Prokopyev dhe Dmitri Petelin si dhe astronauti i NASA-s Frank Rubio dhe “Crew-6”, i cili mbërriti vetëm pak ditë më parë.

Ekuipazhi përbëhet nga amerikanët Stephen Bowen dhe Warren Hoburg, rus Andrey Fedyaev dhe Sulltan al-Niyadi i Emirateve.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi