Merkel: Gjermania do të blejë vaksinat ruse nëse merr miratimin e EMA-s

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ende nuk ka informacion të mjaftueshëm në lidhje me vaksinën ruse kundër koronavirusit, Sputnik V.

Por nëse miratimi vjen së shpejti, Gjermania do ta blejë atë, tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

“Nëse ka miratim së shpejti, do të ketë kuptim të blini doza të Sputnik V. Por nëse është për disa muaj, deri atëherë do të kemi mjaft vaksina dhe do të përballemi me pyetjen sesa porosisim”, u tha ajo gazetarëve, raporton reuters.

Merkel shtoi se, nëse do të kemi mjaftueshëm vaksina, do të jetë e mundur të braktiset sistemi ekzistues i përparësive të rrepta të vaksinimit në qershor në mënyrë që të gjithëve në shtetin gjerman në parim të mund të caktohet një takim për të marrë vaksinën.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi