Megajahti 500 milion dollarësh i projektuar si një mjellmë

Lazzarini Design Studio ka zbuluar konceptin e Avanguardia, megajahtit që është ndërtuar si një mjellmë me “qafë dhe kokë të lëvizshme”. Avanguardia është një emër në dukje i përshtatshëm për këtë jaht me formë unike që tregon një kullë kontrolli të ngjashme me kokën e mjellmës mbi pjesën e sipërme të anijes.

Për krijimin e tij, kompania dizajnuese u frymëzua nga disa seri të animuara japoneze të viteve 1970 dhe 1980 që përshkruanin kokën e robotëve si qendra komande. Kur jahti është në lëvizje, “qafa” dhe “koka” mund të ulen drejt mesit të anijes dhe të përdoren si kabinë. Kjo gjithashtu lejon që “qafa” të ulet në ujë dhe të përdoret si një pjesë e veçantë prej 16 metrash.

Megajacti Avanguardia

Pjesa e pasme e kuvertës përmban dhe dy “minijahte” elektrike që janë gjithashtu të dizajnuara nga kompania, të cilat mund të përdoren si mjete ujore të ndara bashkangjitur strukturës së jahtit për të shërbyer si pajisje shtesë shtytëse. Anija konceptuese mundësohet nga motorë anësorë elektrikë të dyfishtë dhe një motor MTU Rolls-Royce Jet.

Megajacti Avanguardia

Megajahti do të ketë pesë kuverta të ndara, me një kapacitet prej 60 pasagjerësh. Lazzarini Design Studio vlerëson se kostoja totale e jahtit luksoz do të arrijë në rreth 500 milion dollarë.

Megajacti Avanguardia

Megajacti Avanguardia

Megajacti Avanguardia

Megajacti Avanguardia

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Hulumtimi: Manchester United, klubi më me vlerë në botë. Ja sa kushton!

Sipas hulumtimit nga grupi financiar i KPMG, i cili vlerëson vlerat e kompanivë, Manchester United është klubi i futbollit më me vlerë në botë. Të...

“Microsoft” ndal sulmin kibernetik të “hacker”-ave rusë

Tentativat e Rusisë për sulme kibernetike kundër grupeve konservatore amerikane janë zmbrapsur. Kompania “Microsoft” thotë se, “hacker”-a rusë janë përpjekur të vjedhin të dhëna...

Aksident në Kavajë, plagosen babai dhe vajza 7 vjeçe

Dy pesona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti automobilistik që ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Rrogozhinë- Peqin, në vendin...

Së fundi

“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit Muhammed, ka...

Mitsotakis flet për kufijtë detarë: E drejta për t’u zgjeruar me 12 milje në Jon nuk diskutohet apo kushtëzohet, më pas shkojmë në Hagë...

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për herë të parë në parlement lidhur me dakordësinë me Shqipërinë për të çuar në Hagë çështjen e kufijve detarë. Ai...