Mbi 1 miliard gigabajt të dhëna gjenerohen çdo ditë

Sipas menaxherit të përgjithshëm të ndërmarrjes Hewlett Packard Enterprise (HPE) në Turqi, Gungor Kaymak, 1.2 miliard gigabajt të dhëna prodhohen çdo ditë në të gjithë botën.

Duke folur në Stamboll në një ngjarje të organizuar nga HPE “Reimagine 2018”, Kaymak theksoi se punimet e teknologjisë po bëhet të vështira për shkak të të dhënave voluminoze.

“Kontrolli i 94 për qind i të dhënave të gjeneruara humbet pa u regjistruar. Ne kemi nevojë për fuqi më të madhe të procesorëve për të përdorur këto të dhëna”, tha Kaymak.

Duke theksuar nevojën e përpunimit të të dhënave, Kaymak tha se nëse kompanitë mbledhin të dhëna nga konsumatorët dhe i përpunojnë ato për punët e tyre, ata do të jenë të suksesshëm.

Ngjarja një-ditore, “Reimagine 2018” fokusohet në të dhëna të mëdha, bllokada, inteligjenca artificiale, Interneti i Gjërave (IoT) dhe teknologjia e ardhshme./Rtv Drita/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi