Mbështeti refugjatin, lideri slloven rrezikon postin

Mbështetja që i ofroi një refugjati sirian, mund t’i kushtojë postin kryeministrit të Sllovenisë, Miro Cerar. Një prej të paktëve liderë liberalë në Europën Qëndrore e Lindore, përballet me mundësinë e ndjekjes penale dhe nëse partia e djathtë e opozitës do të jetë e suksesshme në mocionin e saj, mund të shkarkohet nga detyra.

Rasti i Ahmad Shamieh, një 60-vjeçar që mbërriti në Slloveni në vitin 2015, ku mësoi gjuhën dhe u bë shembull i integrimit të suksesshëm të emigrantëve, po përçan politikën sllovene.

Ai u bë objekt debati pas refuzimit të kërkesës për azil nga gjykatat vendase, të cilat urdhëruan depërtimin drejt Kroacisë, ku kishte bërë ndalesën e parë në BE. Dy deputetë me emër, Jan Škoberne, nga partia e majtë në koalicionin qeveritar SD dhe Mihe Kordiš nga opozitarja Levica, e çuan refugjatin sirian në parlament për të penguar policinë ta marrte atë.

I pyetur në një konferencë për shtyp, lidhur me qëndrimin e tij mbi çështjen, Cerar, kryeministër që prej 2014-ës, sugjeroi se edhe ai donte t’i garantonte 60-vjeçarit qëndrimin. Përgjigja e tij nxiti pretendimet e së djathtës se kryeministri po përpiqej të ndërhynte në çështjet e drejtësisë së pavarur.

Partia Demokratike e Sllovenisë, e drejtuar nga Janez Janša, njoftoi se do të kërkonte ndjekjen penale të Cerar. Jansa e akuzon kryeministrin se është anti-slloven dhe se favorizon të huajt.
/Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi