Liderët e 9 shteteve evropiane thirrje për Eurobond të ri për Covid-19

Liderët e 9 shteteve evropiane kanë bërë thirrje për një instrument të borxhit të përbashkët për të përballuar ndikimin ekonomik nga përhapja e koronavirusit të ri (Covid-19),  (AA).

Liderët e Belgjikës, Francës, Italisë, Luksemburgut, Spanjës, Portugalisë, Greqisë, Sllovenisë dhe Irlandës me një letër të përbashkët iu drejtuan presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel.

Ata sot do të zhvillojnë një video-konferencë për të diskutuar mbi masat e mëtejshme për të trajtuar krizën shëndetësore dhe ekonomike.

“Të gjithë jemi përballur me një tronditje të jashtme simetrike, për të cilën asnjë vend nuk mban përgjegjësi, por nga e cila të gjithë përballemi me pasoja negative”, thuhet në letrën e përbashkët të nëntë liderëve, ku ata shpjeguan arsyen pse kërkuan një instrument të borxhit të përbashkët të lëshuar nga një institucion evropian.

Në mesin e të nënshkruarve janë edhe liderët e Francës, Italisë dhe Spanjës, që janë tre nga katër ekonomitë më të mëdha evropiane.

Liderët bëjnë thirrje për krijimin e fondeve që ndërlidhen me koronavirusin në buxhetin e BE-së për këtë vit dhe vitin e ardhshëm.

Ministrat e Financave të Eurozonës zhvilluan bisedime të martën në lidhje me një ndihmë të mundshme për sektoret e goditura rëndë nga rënia ekonomike e shkaktuar nga virusi. Liderët e BE-së do të vazhdojnë diskutimet në takimin e sotëm.

Mekanizmi Evropian i Stabilitetit i krijuar gjatë krizës së Eurozonës mund të jetë një mundësi për të marrë kredi me sigurim të përbashkët për vendet në nevojë.

Propozimi i nëntë udhëheqësve për lëshimin e Eurobond-eve është një hap më tepër drejt krijimit të një unioni fiskal, të cilin Gjermania e ka kundërshtuar tradicionalisht.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Rusia njofton përfundimin e paktit bërthamor me SHBA-të

Rusia ka njoftuar përfundimin e traktatit mbi kontrollin e armëve bërthamore me SHBA-të. Masa vjen disa orë pasi SHBA u tërhoq zyrtarisht nga Traktati i...

Sytë tek ata për një marrëveshje/ Kurti dhe Mustafa përfundojnë takimin e tretë, “kyçin gojën” për mediat

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, dhe ai i VV-së, Albin Kurti, pas takimit të sotëm që ka...

Video: njeriu shpëton qenin, policia shpëton njeriun!

Një video e shpërndarë nga policia e Çikagos tregon se si shpëtohet nje njeri i mbetur në liqenin e ngrirë të Miçiganit, pasi ishte...

Së fundi

“Falsifikim dokumentesh, ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve”/ SPAK nxjerr emrat e grupit prej 17 personash

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka regjistruar një procedim penal ndaj një grupi personash të cilët akuzohen për vepra si...

Pesë respiratorë të rinj te “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu lidhet me stafin e Covid-2: Rrisim kapacitetet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka komunikuar drejtpërdrejt me ekipin e mjekëve dhe infermierëve të reanimacionit të spitalit COVID 2 “Shefqet...

Trageti “i ngecur” në ujërat greke numëron 122 të infektuar me Covid-19

Ka shkuar në 122 persona numri i të infektuarëve në tragetin “Elfterios Venizelos”, i cili që prej më shumë se 14 ditësh ndodhet në...