Kryemadhi nga Fieri: Femrat janë të fuqishme, kanë genin dominant që mbron fëmijën

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka qenë sot në Fier ku ka prezantuar edhe kandidatët e këtij qarku për zgjedhjet e 25 prillit. Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi theksoi rëndësinë e arsimit dhe kthimin e të rinjve emigrantë në Shqipëri.

Po ashtu ajo e vuri theksin tek forca e femrës teksa prezantoi kandidaten Luisida Muho.

Fjala e Kryemadhit:

Ne sot kemi ardhur që në orët e para të mëngjesit këtu në Mbrostar. Edhe pse njerëzit janë në angazhimet e tyre të përditshme, mikpritja ka qenë e jashtëzakonshme. Në dhjetë shtëpi na dilte ndonjë socialist që gërricej për hir të së vërtetës, por duhet thënë që ka mbizotëruar një pozitivitet. Dhe kjo ka ardhur si pasojë e asaj energjie pozitive që ka transmetuar i gjithë ekipi i LSI-së së Mbrostarit.

Ne sot jemi në një nga pikat e Mbrostarit, jemi në Mbrostar-Urë, ku dua të theksoj që angazhimi juaj e ka bërë LSI-në jo në detyrime të jashtëzakonshme, por mbi të gjitha kemi edhe disa angazhime që ne duhet ti çojmë deri në fund, jo vetëm për Komunën e Mbrostarit, por edhe për të gjithë Fierin, duke vazhduar dhe duke e pasur pikën time të parën të kontaktit me të gjithë ju, që nga protesta. Dhe aty kam vendosur që të kandidoj në Fier, pasi ka qenë një padrejtësi që i është bërë komunës suaj, ka qenë një padrejtësi ndaj këtyre qytetarëve.

Ndërkohë që, angazhimi i Luisidës me LSI-në ka të bëjë jo vetëm për votën për LSI-në, por edhe me një mision të cilin ne e kemi diskutuar me Luisidën, e cila është një mësuese, e cila e ka pasur mundësinë për të lëvizur, për të ardhur në qytetin i Fierit, por ajo ka pranuar që tu shërbejë fëmijëve të zonës dhe rrallë herë i gjen mësuese të tilla me një energji, me një pasion, por pasioni i saj nuk ka qëndruar vetëm tek mësimdhënia, por edhe tek ajo pikë e programit që në fakt ne na ka dalë: Shqipëria shtëpia juaj!

Kur kemi thënë ne që LSI është si një familje, njerëzit e merrnin si një lloj klientelizmi, por në fakt familja është një gjë për të cilën njerëzit sakrifikojnë. Dhe ne duam ta bëjmë Shqipërinë shtëpinë tonë, në mënyrë që ne të punojmë për njëri – tjetrin, të ndihmojmë njëri – tjetrin dhe ti japim më shumë hapësira njëri – tjetrit.

Kur e kemi diskutuar edhe me Kejdin për Luisidën, kishim frikë se mos nuk do të na pranonte, por ajo jo vetëm që pranoi, por tha: Mos e keni merak, sepse unë do të jap maksimumin, edhe pse e di që do të kem presionin e madh! Por, nganjëherë gratë janë më trime dhe më luftëtare se burrat, sepse vetë geni dominant i nënës është ai që bëhet një mburojë për fëmijët e saj.

Unë Luisida të falënderoj shumë, të jam shumë mirënjohëse dhe jam e bindur që të gjitha së bashku, me gjithë ekipin e grave dhe vajzave të listës fituese të Fierit, ne do të bëjmë shumë gjëra të mira, të cilët do të garantojnë jo vetëm më shumë vende pune të mirë paguara, por edhe për ti rikthyer të gjithë ata të rinj dhe të reja që janë larguar nga Shqipëria.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi