Krizë detare në kufirin Greqi- Turqi, Ankaraja lëshon 17 anije për të kërkuar naftë dhe gaz, BILD: Merkel ndali konfliktin

Një konflikt mund të kishte ndodhur në kufirin Greqi- Turqi, saktësisht në ishullin kufitar Kastellorizo.

Shkak për këtë u bë një njoftim se Turqia kishte dislokuar 17 anije lufte afër ujërave greke, dhe pikërisht në jug dhe lindje të ishullit Kastelorizo deri më 2 gusht.

Por kjo ka bërë që ushtria greke të japë alarmin e kuq duke u kundërpërgjigjur me shtim të anijeve të saj në ujërat kufitarë si dhe duke informuar të gjithë partnerët ndërkombëtarë.

Për më tepër prestigjiozja BILD shkruan se një konflikt do të kishte ndodhur pasi tensionet ishin shumë të larta për shkak të provokimit turk, por ishte ndërhyrja e Merkel që pushoi konfliktin. Zbulohet se Merkel ka telefonuar të martën Mitsotakis pasi u informua për këto veprime nga Turqia teksa nuk dihet çfarë ka bërë me palën tjetër.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Po e konsumuat këtë pije para se të flini, do ju zërë gjumi menjëherë

Nëse keni ankth ose jeni të stresuar para ndonjë eventi të rëndësishëm, të biesh për të fjetur dhe të flesh mund të jetë me...

Mbi 72 mijë zjarre në pyjet e Amazonit që nga fillimi i vitit

Mbi 72 mijë zjarre kanë përfshirë pyjet e Amazonit në Brazil që nga fillimi i këtij viti,. Instituti Nacional i Vrojtimeve Hapësinore (INPE) tha në...

“Përshëndetje, kështu merret energjia elektrike në një fshat të Belshit në Shqipëri”

"Përshëndetje, kështu merret energjia elektrike në një fshat të Belshit në Shqipëri"

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...