Kosovë janë regjistruar 9 viktima dhe 162 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Kosova ka shënuar ditën e sotme një rritje të rasteve dhe viktimave nga COVID- 19.

Në 24 orët e fundit janë shënuar 9 viktima dhe 162 raste teksa u testuan vetëm 470 persona.

Më shumë raste në 24 orët e fundit kishte Prishtina me 48, ndjekur nga Peja me 21 dhe Ferizaj me 20.

Ndërkohë në total Kosova po i afrohet 12 mijë rasteve me COVID-19, nga të cilët 425 kanë vdekur tashmë.

 

NJOFTIMI NGA IKSHPK

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 470 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 162 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 11.848 raste nga 45.397 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 425 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 122 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 7.684 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.739.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 48 raste, komuna Pejë 21 raste, komuna Ferizaj 20 raste, komuna Vushtrri 13 raste, komuna Mitrovicë 12 raste, komuna Fushë Kosovë 10 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Deçan 4 raste, komuna Gjakovë 4 raste, komuna Lipjan 4 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Kaçanik 2 raste, komuna Podujevë 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog, Malishevë, Rahovec dhe Suharekë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi