Koronavirusi: Jeta vazhdon në Zvicër, por jo si zakonisht

Gjatë javëve të fundit, jeta në Zvicër sikur ka rifillur, por është e kuptueshme që normalja e re ka ende dallim të madh me të zakonshmen, shkruan Helena Baxhmann.

Së pari, ekziston numri në rritje i infeksioneve.

Gjatë muajit qershor, numri i rasteve të raportuara ditore të Covid-19 ishte në dy shifra më i ulët. Por ndërsa njerëzit filluan të lëvizin, të udhëtojnë dhe përgjithësisht të kthehen në zakonet dhe sjelljet e tyre të zakonshme, numrat filluan të shkojnë në shifra të trefishta, duke kulmuar, në fillim të kësaj jave, me 311 raste.

Sigurisht, kjo situatë nuk është aq katastrofike sa ishte në kulmin e pandemisë në prill, kur ishin raportuar më shumë se 1.000 raste në ditë.

Dhe është e vështirë të dihet se çfarë do të thotë saktësisht kjo rritje e numrave, pasi edhe ekspertët e shëndetit nuk mund të bien dakord se sa e rrezikshme është.

Për disa, numrat tregojnë se vala e dytë është afër (ose tashmë këtu). Të tjerë, si Ministri i Shëndetësisë i Zvicrës, Alain Berset, janë më sigurues, duke pretenduar se “korona është nën kontroll”.

Njerëzit duket se janë të ndarë në dy kampe: ata që besojnë se gjërat do të përkeqësohen para se të përmirësohen – dhe ata me një qëndrim më pozitiv.

Ata më optimistë thonë se, në këtë pjesë franceze-folëse të Zvicrës, jeta vazhdon. Këta njerëz  janë ata që janë në rrugë, në bare dhe restorante, duke u përpjekur të shijojnë jetën pavarësisht rrezikut të padukshëm që rri rreth tyre.

Për më mirë ose për keq, ata janë njerëzit me të cilët jam rrethuar vetë. Jeta është më e lehtë në këtë mënyrë.

Pastaj, ka një çështje maskash.

Në prill, autoritetet thanë se përdorimi i maskave nuk ishte i detyrueshëm. Më vonë doli që ky udhëzues ishte nxitur nga mungesa e maskave në fillim të shpërthimit.

Ndryshimi i strategjisë ndodhi në fund të prillit, kur 90 milion maska ​​të urdhëruara nga ushtria arritën në Zvicër, dhe autoritetet këshilluan që të mbulonin gojën dhe hundën kur nuk mund të respektohej distanca fizike prej 1.5 metrash.

Tani maskat janë të detyrueshme për të gjithë transportin publik në Zvicër. Për më tepër, ato janë të detyrueshme në dyqane në Gjenevë, Jura, Vaud dhe Neuchâtel.

Nga e hëna, maskat do të kërkohen gjithashtu në bare, restorante dhe dyqane në Bazel.

Në përvojën time për të jetuar në një qytet të vogël në Vaud, njerëzit janë në përputhje me kërkesat e veshjes së maskave, jo vetëm në dyqane dhe transport publik, por edhe në zyrat e mjekëve dhe dentistëve, në floktarët dhe terapistët e masazhit.

Por nga sa dëgjoj, njerëzit në qytetet më të mëdha nuk janë gjithmonë aq të disiplinuara.

E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishmja – karantina.

Që nga 6 korriku, autoritetet shëndetësore po kërkojnë nga njerëzit që po vijnë nga disa kombe me rrezik të lartë për tu karantinuar për 10 ditë në mënyrë që të mbrojnë popullsinë e Zvicrës nga infeksionet që mund të “importohen” nga jashtë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi