Kontrolle me dron, 81 shoferë të arrestuar brenda javës dhe mijëra gjoba

81 shoferë janë arrestuar nga policia në javën që po lëmë pas, prej të cilëve 33 pa patentë ndërsa 48 në gjendje të dehur. Policia ka ndëshkuar me gjobë 5771 drejtues mjetesh ndërsa për 453 prej tyre është ndërmarrë masa e pezullimit të lejes së drejtimit të automjetit.

Blutë bëjnë me dije se është rritur numri i kontrolleve në akset rrugore nacionale, zonat bregdetare dhe ato turistike me dronë, kamera dhe aparate fotografike për të kapur shkelësit.

“Respekto rregullat, shpëto jetë! Fundjava: Policia Rrugore rrit prezencën në akset rrugore nacionale, zonat bregdetare dhe ato turistike. Monitorim i qarkullimit të automjeteve duke përdorur mjete të paloguara, dronë, kamera dhe aparate fotografike, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë së jetës në rrugë.

Në zbatim të detyrave të caktuara në Planin Operacional “Respekto rregullat, shpëto jetë”, Policia Rrugore në të gjithë vendin vijon kontrollet intensive parandaluese në zonat me risk të lartë për ngjarjet rrugore me pasoja të rënda për jetën dhe shëndetin e qytetarëve, me fokus shkeljet dhe mjetet që janë rrezik potencial për t’u përfshirë në këto ngjarje rrugore.

Nga kontrollet e dedikuara në rrugët urbane dhe interurbane në të gjithë vendin, përgjatë një jave, nga Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Rrugore Tiranë dhe Sektorët e Policisë Rrugore në qarqe, janë arrestuar në flagrancë 81 drejtues mjetesh dhe motomjetesh, nga të cilët 33 për drejtim mjeti pa leje drejtimi dhe 48 për drejtim mjeti në gjendje të dehur;

Janë pezulluar 453 leje drejtimi, nga të cilat 324 për shpejtësi mbi normat e lejuara, 78 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 51 për shkelje të tjera;

Janë ndëshkuar me masë administrative 5771 drejtues mjetesh, për shkelje që sjellin pasoja në jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës, konkretisht:

2519 për parakalime të gabuara, 1544 për përdorim të aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit, 592 drejtues mjetesh për mosvendosje të rripit të sigurimit, 583 drejtues motomjetesh për mospërdorim të kaskës mbrojtëse, 499 për shpejtësi tej normave të lejuara apo sjellje agresive në rrugë dhe 34 për shkelje të semaforit etj.

Policia Rrugore nisur nga ngarkesa e shtuar e trafikut gjatë fundjavës, kryesisht në akset rrugore interurbane dhe urbane, me destinacion zonat bregdetare të vendit, apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor, të mos nxitojnë për të arritur në destinacion duke kryer parakalime të gabuara e manovra të rrezikshme në rrugë, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit“, njofton policia.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi