Kokëdhima mbështet Haradinajn për mosndryshimin e kufijve

Kryetari i partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, mbështeti qëndrimin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, që të mos pranohet asnjë marrëveshje me Serbinë që do të thotë marrje të trojeve të Kosovës nga Beogradi, apo enklava serbe brenda shtetit, në këmbim të njohjes nga Serbia.

Kokëdhima iu referua fjalimit të Haradinajt në Junik, ku tha se serbët kanë kërkuar tokë në veri të Kosovës në këmbim të njohjes. Kreu i ZGJIDHJA-s u bëri thirrje shqiptarëve që të mbështesin pa rezerva qëndrimin e Haradinajt, si i vetmi qëndrim i ndershëm dhe patriotik.

Statusi i Kokëdhimës

Edhe unë jam Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush, Haradinaj deklaroi gjatë një fjalimi në një akademi përkujtimore në Junik se Kosova nuk mund të japë as tokë dhe as të pranojë republikë serbe brenda kufijve të saj në këmbim të njohjes nga Serbia, siç duan t’i imponohen partnerët perëndimorë.

‘Nëse duan të rikthejnë tregun, ne e duam njohjen. Nuk jam duke e tepruar apo duke u prishur me ndonjë mik. Ne po veprojmë ashtu siç vepron bota moderne: më jep njohjen-ta kthej tregun. Është mirë që ne të jemi të sinqertë me miqtë tanë, me SHBA-në, me Evropën dhe të tregojmë arsyen e marrjes së këtij vendimi.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi