Kjo është e vetmja kompani në botë që u thotë blerësve “mos përdorni produktet tona”

Si mund të mbijetojë një kompani që u thotë njerëzve që të mos blejnë produktet e tyre? Kjo është një pyetje për Philip Morris International Inc., kompani e cila kohët e fundit shpalosi një fushatë për “çduhanim” në mbarë botën.

Prodhuesi i Marlboro raportoi të ardhurat e tremujorit të parë të enjten, duke u dhënë investitorëve të dhënat më të fundit se sa shpejt vëllimet e cigareve po bien. Pavaresisht deklarimeve publike për të dekurajuar pirjen e duhanit, Philip Morris nuk po lufton këtë prirje. Në vend të kësaj, është duke u fokusuar në pajisjen e saj të nxehtësisë jo-djegëse të IQOS, e cila tashmë është shitur në rreth 44 vende.

Fushata e re

Philip Morris, i cili nuk tregtohet më në Shtetet e Bashkuara qysh nga “divorci” i vitit 2008 nga kompania simotër Altria Group Inc., është mbështetur në pirjen e duhanit në një kohë kur rënia e volumeve të cigareve po përshpejton. Në SHBA, vëllimet ranë 7.8 për qind në katër javë deri më 7 prill, krahasuar me një vit më parë, sipas statistikave të interpretuara nga Bloomberg.

Fushata “Çduhanim” përmbledh misionin e saj në këtë mënyrë: “Nëse nuk pini duhan, as mos e filloni. Nëse e pi, hiq dorë. Nëse nuk largohesh nga ajo, ndrysho. “Megjithatë, avokatët e anti-pirjes së duhanit thonë se marketingu i ri i kompanisë është shumë larg heqjes dorë nga shitja e cigareve.

“Veprimet e tyre tregojnë një histori ndryshe nga fjalët,” thotë Caroline Renzulli nga Fushata për Fëmijë pa Duhan.

Globalisht, vëllimet e cigareve kanë rënë në shumë vende, një metrikë që nuk e fshehin investitorët e Philip Morris. Por shitjet e cigareve po rriten në vendet si Pakistani, Filipinet, Tailanda dhe Turqia, pas një reduktimi në tregtinë e paligjshme që ka rezultuar në rritje të vëllimit. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi