Kina dërgon satelitin e ri në hapësirë për monitorimin e mjedisit detar

Kina sot ka dërguar një tjetër “satelit detar” në hapësirë, njoftuan mediat lokale.

Sateliti i ri për monitorimin e detit dhe oqeanit u lëshua nga Qendra e Lançimit të Satelitëve Jiuquan në Kinën veriperëndimore, njoftoi agjencia e Lajmeve Xinhua.

Raketa e Long-4B e ndërtuar nga kinezët mbante satelitin Haiyang-2C (HY-2C) që u ngrit pasdite.

Ky është sateliti i tretë detar i Kinës i cili do të bashkohet me satelitët e mëparshëm HY-2B dhe pasuese HY-2D “për të kryer monitorimin e mjedisit detar me precizion të lartë”.

Po ashtu është nisja e 347-të nga seria e raketave Long March.

Javën e kaluar, Kina dërgoi të paktën nëntë satelitë në hapësirë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Komisioneri Publik nuk ankimon vendimin e KPK për prokurorin Çelaj

Komisioneri Publik nuk ka ankimuar vendimin e KPK për konfirmimin në detyrë të prokurorit Olsian Çelaj.

Mbi 330 mijë persona të shëruar nga COVID-19 në të gjithë botën

Ka tejkaluar shifrën prej 330 mijë numri i personave në të gjithë botën të cilët janë shëruar nga koronavirusi i ri (COVID-19). Sipas të dhënave...

Bërnabiç “kërcënon” me përdorim të Ushtrisë së Serbisë ndaj formimit të Ushtrisë së Kosovës

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, deklaroi sot me rastin e shpalljes së formimit të Ushtrisë së Kosovës se shpreson që Serbia nuk do të...

Së fundi

17.440 raste të reja dhe 37 vdekje nga Covid-19 në tri ditët e fundit

Zyra federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka raportuar 17,440 raste të reja pozitive me koronavirus. Bëhet fjalë për rastet e regjistruara gjatë tri ditëve...

“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit Muhammed, ka...