KELMENT BACI: GEZIM CELHYKA DHE RIFAT HOXHA, IDEALISTë DHE INTERESAXHINJ PREJ PAMBUKU


Nga: Kelment Baci:

Gazetari i televizionit Drita dhe njëkohësisht edhe Drejtori i Projektit ‘Për një Kavajë të Pastër” për shkak të një statusi dhe komenti në rrjetin social facebook ka sulmuar rëndë Gezim Celhykën dhe historianin Rifat Hoxha.

Me anë të një statusi në profilin e tij në facebook ai i quan ata si dy njerës interesaxhinj prej pambuku.

Përapa se të kontribuoni për një qytet më të pastër, që edhe ju të merrni frymë më lirshëm, keni zgjedhur rrugën e gabuar atë të kritikuarit pa arsye dhe baza.

Statusi i plotë i Kelment Baci:

Gëzim Celyka dhe Rifat Hoxha, Idealistë dhe interesaxhinj prej pambuku!

Gëzim Celhyka na ka ndjekur çdo ditë dhe çuditërisht aij nuk i ka bërë aspak përshtypje thirrjet tona drejtuar qytetarëve dhe instituciov që të mbajnë pastër mjedisin dhe ambientin që i rrethon, por veshja, mënyra se sir rimë, kujt i shërbejme dhe nga ku e kemi frymëzimin. Pavarësisht se me keqardhje po i them që ai nuk ka kuptuar asgjë nga projekti ynë, jam habitur edhe më shumë kur ai e quan një punë 6-mujore tonën në çdo lagje të qytetit edhe në lagjen e tij, si një SEKT, AKSIONISTË dhe mbi të gjitha, MASKARADË.

Po pse kështu more Gëzim!

Kur ti e vendos në qendër të vëmendjes ujin, atëherë pse nuk ke shkruar asgjë për ujin e pijshëm, që në Kavajë nga që nga 2011 që nuk pihet?

Kur ti Gëzim, na ke parë ne çdo ditë dhe të paska zënë meraku për suksesin tonë, pse nuk na ke komentuar qoftë edhe njëherë të vetme për të na dhënë sugjerimet e tua?

Kur ti Gëzim, na ke parë në rrugë edhe pranë një kazani duke bërë sfiladë, përse nuk na u afrove edhe të na flisje për të gjitha këto idetë e tua brilante?

Kur ti gëzim na ke parë të veprojmë gabim, pse nuk e ndreqe ti lagjen tënde e cila është vajmedet?

Kur ti Gëzim, na parë si njërës që bëjmë propagandaë populiste dhe aksioniste pse nuk na dole njëherë edhe të na thoje që kjo është e gabuar dhe i ka ikur koha?

Kur ti Gëzim, na shihke si të padobishëm, pse qenke marrë kaq gjatë me ne?

Gëzim Celhyka, ti nuk ke kuptuar asgje nga projekti ynë, prandaj për të mos fëlliqur vehten, mos fol kot.

Megjithatë, ftesën për t’u bërë pjesë e këtij projekti duke dhënë edhe ti kontributin tënd, që nuk e ke bërë gjithë këto vite, e ke të hapur.

Ndërsa disa fjalë I kam edhe për Historianin Rifat Hoxha.

Miku im Rifat Hoxha! Në komentin tënd ke dy gënjeshtra dhe një pafytyrësi.

Gënjeshtra e parë është se ai personi që të ka ndaluar në rrugë, jam unë, Kelment Baci.

Por gjatë bisedës tonë atë ditë, nuk të kërkova as më shumë e as më pak një mendim tuajin mbi pastërtinë e Kavajës, dhe jo një “opinion rruge” për punën e grupit që unë drejtoj.

Gënjeshtra e dytë është se ti e quajte punën tonë si një “Sfilatë teatrale” gjë që nuk është aspak e vërtetë. Atë ditë ne ishin 15 persona që kishim dalë në rrugë për të marrë opinionet e qytetarëve dhe jo për të bërë teatër, spese po e quajte si të tillë të gjitha çfare k ethënë në koment si këshilla dhe sugjerime për ne, logjikisht duhet të jenë pjesë e skenarit të pjesës teatrale që po luhej apo jo?

Miku im Rifat Hoxha, për mua si Kelment , është pafytyrësi e madhë që një bisedë personale dhe miqësore bëhet publike nga njëri prej bashkëbiseduesve. Pasi kur unë ju thashë që do të organizojmë takime të ndryshme në qytet, ty të lindën idetë dhe projektet, ku ishe më herët, kush të mbajti?!

Ah se desh harrova, Po me “Visaren” ç’pate, apo histori që nuk thuhen në publik!

Por, përapa se të kontribuoni për një qytet më të pastër, që edhe ju të merrni frymë më lirshëm, keni zgjedhur rrugën e gabuar atë të kritikuarit pa arsye dhe baza.

Gëzim Celhyka dhe Rifat Hoxha, duhet të kontribuoni edhe ju me punë konkrete në qytet, facebookun lërjani atyre që bëjnë sfilada.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi