Katër rekorde të Kampionatit Evropian u thyen në ndeshjen midis Italisë dhe Turqisë

Kombëtarja italiane hapi Euro 2020 mbrëmë me një fitore bindëse 3-0 kundër Turqisë, dhe ky rezultat theu katër rekorde në Kampionatin Evropian.

Kështu, për herë të parë në 39 ndeshje të luajtura në historinë e Euro, Italia shënoi tre gola në një ndeshje, dhe fitorja 3-0 ishte gjithashtu triumfi më bindës ndonjëherë në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian.

Fatkeq Demiral shënoi një autogol dhe u bë futbollisti i parë në histori që tund rrjetën e skuadrës së tij në ndeshjen e parë të Euro.

Për turqit, Euro i këtij viti është kompeticioni i shtatë madhor që merr pjesë, e cila përfshin Kampionatin Botëror, dhe ata kanë humbur në ndeshjen e parë gjithmonë. Asnjë kombëtar tjetër me më shumë se tre pjesëmarrje në kompeticionet e mëdha nuk ka humbur të gjitha ndeshjet e para të turneut.

Kujtojmë, në ndeshjen e dytë të Grupit A, Uells dhe Zvicra do të takohen sot në orën 15:00.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi