Irak, një sulm me raketa shënjestron kompaninë e naftës

Një sulm me raketa ka shënjestruar një kompani të naftës në provincën veriore Salahuddin të Irakut, raporton Anadolu Agency (AA).

“Individë të paidentifikuar gjuajtën një raketë në drejtim të selisë së kompanisë ‘Mosafi Al-Shamal’ në provincë”, tha për AA një oficer i policisë lokale, i cili foli në kushte anonimiteti.

Ai tha se sulmi nuk shkaktoi dëme materiale apo humbje në njerëz.

Kompania e naftës ‘Masaf Al-Shamali’, e cila posedon disa rafineri të naftës në qytetin Baiji, ka një kapacitet prodhimi prej 100 mijë fuçi nafte në ditë.

Rafineria e naftës në qytetin Baiji, e cila është më e madhja në Irak, në verën e vitit 2014 u dëmtua rëndë si rezultat i luftimeve për kontrollin e terrorit nga grupi terrorist DEASH, para se të restaurohej në vitin 2015.

Javën e fundit, linjat e transmetimit të energjisë elektrike kanë qenë objekt i sulmeve nga militantët e dyshuar të DEASH-it në provincat veriore Salahuddin, Diyala dhe Kirkuk.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi