Indonezi: Rritet numri i viktimave, mijëra njerëz mbeten pa shtëpi

Banorët e qytetit Sianjur në Java perëndimore të Indonezisë po përjetojnë orë dramatike pas tërmetit që goditi vendin ditën e djeshme. Numri i të vdekurve u rrit në 252, tha qeveria lokale në një postim në Instagram.

Sipas autoriteteve lokale, 31 persona janë ende të zhdukur dhe 377 janë  plagosur, ndërsa 7060 persona janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

Tërmeti, i fuqishëm rreth 75 km (45 milje) larg në kryeqytetin Xhakarta, dëmtoi të paktën 2200 shtëpi. Rreth 13,000 njerëz u dërguan në strehimoret e evakuimit, sipas guvernatorit.

 

Në një strehë në fshatin Ciherang pranë Cianjur, Nunung, një grua 37-vjeçare, tha se kishte nxjerrë veten dhe djalin e saj 12-vjeçar nga rrënojat e shtëpisë së tyre të shembur.

Mbështetur në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit, një zonë aktive sizmike ku takohen pllaka të ndryshme në koren e tokës, Indonezia ka një histori tërmetesh shkatërruese dhe shpërthime vullkanike.

Në shtator 2018, një tërmet me magnitudë 7.5 goditi në ujërat e cekëta pranë qytetit të Palu në Sulaëesi, duke shkaktuar një cunami dhe rrëshqitje të dheut që shkatërruan qytetin dhe vranë më shumë se 4,000 persona.

Në dhjetor 2004, një tërmet me magnitudë 9.1 në ishullin Sumatra në Indonezinë perëndimore shkaktoi një cunami gjigant që përfshiu bregun në 14 vende përreth Oqeanit Indian, duke vrarë 226,000 njerëz, më shumë se gjysma e tyre në Indonezi.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi