Greqi, rritet në 21 numri i viktimave nga përmbytjet

Numri i të vdekurve nga përmbytja që goditi javën e kaluar kryeqytetin grek Athinën është rritur në 21, ndërsa kryeministri grek, Alexis Tsipras, projektimin lokal e quajti “kriminal dhe të pafalshëm”.

Departamenti i zjarrfikësve tha se mbetjet e viktimës së fundit u gjetën në orët e hershme të së martës, pranë një deponie të autobusëve në komunën perëndimore athinase të Mandrës, në afërsi të vendit ku u gjetën dy viktima të tjera të shtunën e kaluar.

Zjarrëfikësit thanë se operacionet e shpëtimit janë ende në vazhdim dhe do të vazhdojnë në ditët e ardhshme.

Zëdhënësi i qeverisë, Dimitris Tzanakopoulos, paralajmëroi se autoritetet greke do të ndajnë ndihma emergjente për të prekurit nga përmbytja, përfshirë një fitim pa taksa prej pesë mijë eurosh për familjet e dëmtuara dhe tetë mijë euro për bizneset e dëmtuara.

Kryeministri grek, Tsipras, fajësoi katastrofën e ndërtimit dhe projektimin e qytetit gjatë dekadave të fundit, ndërsa fliste në parlament gjatë një debati mbi ndihmën financiare që do t’i shpërndajë për familjet me të ardhura të ulëta dhe pensionistët.

“Është një fatkeqësi e pashembullt e shkaktuar nga një fenomen jashtëzakonisht ekstrem”, tha kryeministri Tsipras, duke shtuar se përmbytjet zbuluan “në mënyrën më tragjike zgjedhjet politike kriminale dhe të pafalshme në ndërtimin dhe projektimin e qytetit”.

“Kur jeni indiferent ndaj natyrës për dekada, koha vjen kur (natyra) hakmerret. Dhe çmimi në këtë rast është i madh, dhimbja e thellë. Imazhet që pashë ishin tronditëse. Angazhimi ynë në anën e njerëzve të prekur është një përparësi dhe detyrimi ynë”, shtoi ai.

Përmbytjet ishin një nga fatkeqësitë më të këqija që kanë goditur zonat Nea Peramos, Megare dhe Mandra, duke kthyer rrugët në lumenj me baltë./Rtv Drita/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi